Toptan Medikal - Cerrahi Maske | CSS Türkiye

Ana SayfaToptan Medikal


Toptan Full Ultrasonik Telli Maske

Son derece kullanışlı olan cerrahi maskeler onlara sunulan teknik gereklilik aşamalarından geçmiş olması oldukça önemlidir. İsminden de anlaşılacağı üzere asıl amaç toptan cerrahi maske olmasından kaynaklanır ki, cerrahi işlemler aşamasında kullanılır. Cerrahi amaçla kullanılan bu maskeler genel de herhangi bir sağlık çalışanının kullandığı maskelerdir. Bu maskeler genellikle solunum yolu ile alakalı problemleri olan ya da böyle rahatsızlıkları olmasından şüphelenen (grip, verem, kanser vs. ) bireyler tarafından kullanımı sağlanabilir. Ayrıca cerrahi maskeler uygun fiyat olmaları ve kolay bulunmaları nedeni ile en çok kullanılan maske grupları içerisinde yer alıyor.

Cerrahi Maskelerin Önemi

En çok tercih edilen maskeler grubunda yer alan bu maskeler toptan maske alımı sağlanıyor. Cerrahi maskeler, özelliğine göre bakteri filtre özelliğince tip 1 ve de tip 2 olarak iki özelliğe ayrılmaktadır. Her tip maske farklı özellikler ihtiva etmektedir. Cerrahi adı altında olan maskeler genellikle ameliyatlarda sağlık ekipleri tarafından kullanılmaktadır. Ya da medikal ortamlarda yine herhangi bir sağlık aşamasında sağlık ekipleri ya da hasta tarafından kullanılmaktadır. Kısacası cerrahi maskeler hem hasta hem de hastaya müdahale eden ekipler tarafından toptan maske alıp kendi sağlıklarını korumak amacı ile kullanılır. Hava yolu ile birbirine bulaşan hastalıklardan korunması amacı ile kullanılmaktadır. Fakat cerrahi müdahale anında maske takmanın önemi büyüktür. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi maskenin herhangi bir defosunun, yırtığının olup olmadığının kontrolünün sağlanmasıdır. Eğer maske de belirtilen problemler varsa hemen yenisi ve sağlamı ile değiştirilmelidir. Ayrıca maskenin üst kısmında yer alan ince metal kısmın burnun üzerine iyice oturtulması gerekmektedir. Maske yüze geçirilmeden önce demir kenarlığın burnunun üst kısmına iyice oturup oturmadığını kontrol et. Çoğu insan 3 katlı telli maske yanlış kullanıyor. Maskenin sizi koruyacak kısmının yani uygun kısmının dışarda olup olmadığını kontrolü sağlanması gerekmektedir.

Cerrahi Maske Tipleri

Kullanım kolaylığına göre çeşitli cerrahi maskeler kullanılır. Bunlar kulak arkası acıyanlar için ense den ve başın arka kısmından bağlanan, kulak kepçesine takılan ve ense ye direk takılan lastikli maskelerdir. Kişiler kullanım rahatlığı açısından üçünü de seçebilir. Özellikleri aynı tek farkları bağlama şekilleridir.

Maske Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlık her şeyin başında olduğu için maskeyi düzgün kullanarak hem sağlığımızı diğer bireylerden korumak, hem de olası hastalığımızı diğer bireylere bulaştırmamak adına maske takmanın kurallarını belirtmek gerek. Hasta bireylerin ya da hastalığı belirtisi az olarak geçirenlerin mevcut durumda hastalıklarını başkalarına bulaştırmamak adına maske takmaları çok önemlidir. Maske takmadan önce ellerimizi bol su ile yıkamalıyız. Eğer bulunduğumuz yerde su yoksa dezenfektan ya da alkol ile elimizi temizledikten sonra maskeyi takmalıyız. Bazı bireyler bazen bunaldıkları için bazen de yanlış bildikleri için maskeyi sadece ağızlarına takmaktadır. Oysa bu tamamen yanlıştır. Maske takmanın hiçbir anlamı yoktur bu şekilde. Maske ağzı ve burnu içine alacak şekilde, sadece gözlerin önü görecek şekilde takılması gerekmektedir. Maskeyi kullanım süresine göre elinizi ağzınıza değdirmekten kesinlikle kaçının. Fark etmeden maskenizi ellediyseniz bile hemen maskenizi güzel bir şekilde imha edip yeni maske takınız. Fakat yine elinizin temiz olduğundan emin olduktan sonra. Maskeniz belli bir süre kullandıktan sonra nemlenebilir. Nemli maskeyi soluma hoş bir durum değildir. Hemen maskenizi imha edip yenisi ile değiştirin. Kullanılan maskeleri kesinlikle saklayıp tekrar kullanmak gibi bir fikre kapılmayın. Maskeler tek kullanımlık ömre sahiptir. Tek kullanımdan sonra uygun bir şekilde imha edin. Maskeler çıkarırken önden tutup çıkarmayın. Arka lastiklerine temas ederek dikkatli bir şekilde çıkarın ve imha edin.

 Hemen Ara