Endüstriyel Mutfak Temizliği


endüstriyel mutfak temizlik 1

Endüstriyel mutfaktan temizliğinden kasıt: Ticari kapsamda olan ya da toplu yemek hizmetlerinin sunulduğu catering yemek firmaları, restoranlar, lokantalar, fastfoodlar, veya kamu özel kurumlara ait yemekhanelere ait profesyonel ekipmanlar kullanarak yiyecek depolama, hazırlama ve pişirme amaçlı kullandıkları mutfak alanlardır. Bu alanlar kapasiteleri gereği bazen günde binlerce insana hizmet vermektedir. Bazen 7/24 hiç durmadan işletilen bu alanlarda evlerimizdeki mutfaklardan farklı olarak ciddi bir kirlenme olmakta ve düzenli temizlik yapılmaması halinde bu kirlenme durumu mutfak hizmet üretim kapasitesini düşürmekte ve çalışma ortamının gerek iş güvenliği gerek hijyen gerekse çalışan usta ve işçilerin verimliliğinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmaktadır.

Endüstriyel Mutfak Temizliğinin Önemi

Bu tür mutfaklarda evsel mutfaklardan farklı olarak buharlaşan yağlar zamanla kalın, kurumuş ve sert katmanlar oluşturur, sürekli yanan canavar ocakları ve ızgara sistemleri üzerlerine sıçrayan yiyecek artığı ve yağlardan dolayı karbonize olmuş kalın kömürsü sert bir katmanla kaplanır, yerler ve diğer tüm ıslak zemin duvarlar kayganlaşır ve matlaşır, havalandırma baca filtreleri tıkanır bacalar kurum bağlar, zemin giderleri tam anlamıyla tahliye edilemediğinden katı ve sıvı gıda artıkları nedeniyle tıkanır küflenir kötü kokular yaymaya başlar. Bu durum hemen hemen tüm ortamda çeşitli bakteri virüs ve mikropların üremesi için gerekli olan tüm zemini de hazırlar. Ankara temizlik şirketleri arasında Endüstriyel Mutfak Temizliği alanında uzmanlaşmış firmamız ile tüm bu etkenler bir araya gelince doğal olarak böceklenen ve mikrop yuvası haline gelen mutfakta hijyenden bahsetmek mümkün olamaz. Kirlenen ekipmanların pişirme süreleri uzadığından enerji sarfiyatı artar, gıdalar doğal lezzeti ile pişirilemez ve aşırı kirlenme sebebi ile çalışma ortamı konforu düşer.  Böyle durumda olan bir mutfak için kurumsal olarak diğer bir risk halk sağlığına verebileceği zararla birlikte herhangi bir yetkili merci tarafından yapılacak denetimde kamuya karşı da olumsuz bir not almasına neden olmasıdır.

endüstriyel mutfak temizlik 2

Mutfak temizliğinin firmanın bünyesinde çalışan kendi mutfak personellerine (aşcı, yamak) yaptırılması hem personellerin asıl işleri için ayıracakları zamandan olmalarına, hem daha düşük maliyetlerle yapılabilecek bir iş için işçilik maliyeti görece daha fazla olan mutfak personelinin kullanılmasına hem de gereği gibi temizlenememesine neden olmaktadır. Böyle günlük geçici çözümlerle zaman kazanmaya çalışan işletme artık mutfağın işlemez olduğunu ve verimli düşürdüğünü görmeye başlayınca mecburen çözümü Bizler gibi endüstriyel mutfak temizliğinde uzmanlaşmış firmalara başvurarak bulmaktadır.

Böyle alanlarda evlerimizdeki mutfakların temizliğinde kullandığımız klasik yağ sökücü, bulaşık deterjanları ya da krem kıvamlı ovma maddeleri hiç bir işe yaramaz. Ayrıca uygun kimyasalları temin etseniz bile bu iş için tasarlanmış özel kişisel koruyucu ekipmanlar (eldiven, gözlük, kartuşlu maske, bone), kazıyıcı, ovma teli, spatula, basınçlı buhar makinesı ve dozajlayıcı pompa gibi bir çok özellik gerektiren profesyonel ekipmanlara ve bu konuda tecrübe sahibi uzman bir ekibe ihtiyaç duyarsınız. Endüstriyel mutfak temizliğinde harcanan malzeme maliyeti ile birlikte işçilik, zaman ve teknik bakımından değerlendirildiğinde diğer temizlik işlerine nazaran en az iki kat daha fazla maliyet oluşmaktadır. Bunun yanısıra kullanılan kimyasalların özelliği nedeniyle İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı açısından da çalışan personellerin daha dikkatli olması ve mevzuatlar gereği tehlikeli iş sınıfına giren bu tür işler için gerekli eğitimleri de almış olması gerekir. Ankara temizlik firmaları arasında lokanta temizliği, Restaurant temizliği, yemekhane temizliği, fastfood temizliği ve benzeri tüm Endüstriyel Mutfak temizliği alanlarında uzmanlaşmış olan şirketimiz bu tür temizlik işlerini genellikle mutfakların çalışmadığı gece ya da hafta içi en az iş yapılan zaman aralıklarında mevcut işlerinizi aksatmadan yapmaktadır. Daha fazla bilgi almak ve size özel çözüm önerilerimiz için lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.

endüstriyel mutfak temizlik 3


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş


 Hemen Ara