Normalleşme Sürecinde AVM'ler

Ana SayfaHaberlerNormalleşme Sürecinde AVM'ler


Normalleşme Sürecinde AVM'ler


CSS Temizlik - 2020-06-18


Bu yazımızda soru ve cevaplarla normalleşme sürecinde AVM lerde uyulması gereken kuralları irdeleyeceğiz.

  • Koronavirüsle birlikte toplu alanlarda hijyen vazgeçilmezimiz oldu. AVM’lerde nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
  • CEVAP : Bizce en önemli konu yürüyen merdiven trabzanlarının taşıdığı bulaş riskidir. Merdivenlerden çıkarken yada inerken insanlar buralara ellerinin değmeyeceği, kıyafet mağazalarında müşterilere denemeden kıyafetlerini satın alabilecekleri bir sistem geliştirilmeli. Özellikle wc alanlarında ellerimizin sıklıkla değdiği sabunluk ve musluk alanları sık sık dezenfekte edilmeli. Metrekare başına düşebilecek en fazla müşteri sayısı hesaplanarak aynı anda AVM’de bulunan müşteri sayısı sosyal mesfeyi koruyacak şekilde kontrol altında tutulmalı.

Fastfood katında servis yapan personeller hijyen kurallarına uymalı ve müşterinin kullandığı masa sandalye dezenfekte edilmeli.

  • AVM’lerde sağlıklı bir ortam oluşturabilmek adına ne tür çözümler sunuyorsunuz?
  • CEVAP: Hizmet sağlayan tesis personelinin, özellikle de temizlik grubu personellerinin kişisel hijyenleri yanında hijyenik bir ortam sunmak adına yapmış oldukları uygulamalarda ciddi önem arzetmektedir. Bununla birlikte güvenlik personellerine de kurallara riayetin denetlenmesi adına büyük görevler düşmektedir. AVM yönetimleri ortamın mevzuatlara uygun şekilde havalandırılmasını sağlaması, AVM girişinde ateş ölçer ile kontrol, maske kullanımı ve dezenfekte kullanımı konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.
  • Müşterilerinizin taleplerinde nasıl bir değişim oldu?
  • CEVAP: Öncelikle tek amacı AVM’lerde gezmek olan kuru kalabalıklar azaldı. Gerçek anlamda alışveriş yapma ihtiyacı olan insanların bir kısmının kalabalık ortamlarda bulunmak istememesi ve genel olarak toplumda düşen işsizlik, arz ve talebe bağlı olarak AVM dükkan ve mağaza işletmecilerinin cirosu haliyle düşmüş durumda insanların pandemi süreci döneminde kazanmış olduğu online alışveriş kültürü de farklılaşan müşteri taleplerinde büyük bir önem teşkil etmektedir.
  • Hizmetlerinizde teknolojiden ne oranda faydalanıyorsunuz?
  • CEVAP: Firmalar bu dönemde dijital izlerinin herzamandan daha fazla önem arzettiğini ve sosyal medyanın haberleşme ve reklam yönünde ne kadar büyük etkisi olduğunu anlamış durumdalar. Bununla birlikte uzaktan çalışma sanal mağaza ve online satış sistemleri arama motorları optimizasyonu (seo) firmaların yaşam döngüsüne daha fazla girmiş durumda.
  • Personelinizi hijyen konusunda hangi eğitimlerden geçirdiniz?
  • CEVAP: Temel ilkenin sadece açık alan ve sosyal hayatta da olduğu gibi maske, mesafe, hijyen olduğu zaten her safhada da uygulanmaktadır. Hijyen uygulamalarımızda ise kullanılan temizlik kimyasalları ve hijyen ürünlerinde değişikliğe gidilmesi ile birlikte uygulama periyotlarınında arttırılması sağlanmıştır. Ulusal anlamda uygulanan 14 altın kuralın herbiri tek tek ve etraflıca irdelenerek çalışanlarımızın sadece normal hayatlarında değil işyerinde de bu kuralları harfiyen uymalarını sağlayarak bu kuralların hayatlarının bir gerçeği olmasını sağladık.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş


 Hemen Ara