STOR PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Ana SayfaHaberlerSTOR PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR


STOR PERDE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR


CSS Temizlik - 2020-06-12


Bu yazımızda store/stor perde nasıl yıkanır, stor perde nasıl beyazlatılır detaylı bir şekilde anlatacağız.

Hepimizin evinde yeni moda farklı model ve markalarda stor perde mevcut. Stor perdelerde en az tül perdelerimiz kadar değerli ve yüksek fiyatlarda olabilmektedir. Stor perdelerimizi tül perdelerimizin aksine yılda birkere ilk bahar sonu yaz ayı girişi yıkamamız yeterli olacaktır. Stor perde temizliği sentetik ve petrol bazlı maddelerden yapılmış olması nedeniyle tül perde temizliğine nazaran daha kolay olmakta ancak rulo katlanabilir formunu bozmamak ve zarar vermemek için daha dikkatli olunmalı ve farklı yöntemler kullanılmalıdır.

Stor perde temizliğinde çamaşır makinası kullanılamadığı için kullanılabilecek iki farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bu yönetemlerden enaz birisi sizin velerinizde veya işyerlerinizde kullanılabilir.

1 -  Stor Perdeyi Yerinden Çıkararak Yıkama : Bu yöntemde öncelikle dikkat edilmesi gereken şey perdenizi montaj yapıldığı korniş alanındaki tırnaklarından uygun bir şekilde çıkarmanızdır. Perdeyi uygu bir şekilde çıkarığ aşağıya aldıktan sonra ihtiyacınız olan şey perdenizi açıp yayacak rahatça yıkayabileceğiniz genişlikte bir fayans döşeli teras, balkon, banyo, merdiven arası yada dükkan önü gibi bir alanın olmasıdır. Yıkama yapılacak alan öncelikle iyi bir şekilde temizlenerek yıkamaya hazır hale getirilmelidir. Yıkamak için kullanacağımız kimyasallar ise karbonat üçü bir arada bulaşık deterjanı tableti yada tül perde temizliği için marketlerde satılan vanish kosla gibi ürünler olabilir. Geniş bir kovaya koyacağımız sıcak suda bu kimyasalları iyice karıştırıp erittikten sonra uzun saplı yumuşak bir oto fırçası yardımı ile fırçalayarak yıkanır ve arkasından durulanır. Aynı işlem perdenin arka tarafı içinde yapılır. Daha sonra perdenin suyunun süzülmesi ve kuruması beklenir.

2 – Stor Perdeyi Sökmeden Yerinde Silerek Temizleme : Birinci yöntemdeki uygulamada kullanılan aynı kimyasallar kullanılır. Yine bir kovaya sıcak sulu kimyasal hazırlanır. Yeni bir bulaşık süngeri kullanılarak merdiven yardımı ile perde en üstten aşağıya doğru temizlenerek kademe kademe indirilir. Temizlik için perdenin konişe bağlandığı alandan cama kadar olan aradaki beton duvar destek olarak kullanılır. Bu yöntemin dezavantajı perdenin arka tarafının temizlenememesidir.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş


 Hemen Ara