BANYO TEMİZLİĞİ, DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Ana SayfaHaberlerBANYO TEMİZLİĞİ, DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR


BANYO TEMİZLİĞİ, DUŞAKABİN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR


CSS Temizlik - 2019-12-21


Banyo ve Duşakabin Temizliğinde kimyasal madde kullanmak yerine ekonomik bir hijyen sağlayıcı olarak sirke ve sıvı sabun kullanabilirsiniz. Eşit olacak şekilde sirke ve sıvı sabunu birbirine karıştırın daha sonra lavabo, duşakabin, duşakabin camı ve küvete dökün ve yaklaşık yarım saat sonra durulayın ovalamadan da banyonuz kolayca temizlenecek bu yöntemle artık daha temiz daha parlak bir görünüme sahip olacaktır. Eğer küvetiniz veya lavabonuz aşırı derecede kirli ve kireçli ise bir bulaşık süngerini bu karışıma batırıp o bölgeyi birkaç dakika ovalayın sirke ve sabunun kaygan ve yumuşatıcı özelliği sayesinde kir ve kireçler daha kolay ve basitce çıkacaktır.

Kireçli Musluk Temizliği Nasıl Yapılır?

Batarya ve muslukların başlıklarında zamanla kireçten kaynaklı kalıntılar oluşur ve temizlemek oldukça zorlaşır. Bundan kurtulmak için bir adet limon işinizi kolaylaştıracaktır. Limonu iki eşit parçaya bölün ve muslukları limonla ovalayın beş dakika sonra durulayın. Musluk bataryalarının nasıl parladığını hiçbir kimyasal madde kullanmadan ve para harcamadan doğal bir yöntemle temizlendiğini göreceksiniz. Musluk ve lavaboyu temizlemenin diğer bir yolu ise musluk ve lavabonun üzerine sirke dökün ve 10 dakika sonra bir havlu yardımıyla silin kesinlikle  musluk ve lavaboların ilk günki gibi parladığını ve yepyeni olduğuna şahit olacaksınız.

Banyo Fayanslarında Temizlik Nasıl Yapılır?

Ucuz ve hijyen sağlayıcı olan sirkeyi banyo fayanslarına döküp bekletin onbeş dakika sonra hamur kabartma tozu, karbonat, kalın tuz, iki tane iri limon tuzunu macun kıvamına getirin ve diş fırçası yardımıyla fayans aralarına diş fırçalar gibi uygulayın, yaklaşık on dakika sonra durulayın. Fayanslarınızda biriken kir ve mikroplar bu karışımla ölecek ve fayanslarınız eskiye nazaran daha ışıltılı bir görünüm kazanacaktır.

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalette oluşan kirli ve kireç tutmuş alanların temizliğinde limon, karbonat , portakal kabuğu veya mandalina kabuğunu bir kavanoza koyun üzerine yarım çay bardağı boraks dökün kavanozun ağzını kapatın ve çalkalayın. Hazırladığınız bu karışımı tuvalete dökün beş dakika sonra su döküp çekin bu şekilde hem daha temiz  olacak hemde hastalık üreten bakterileri yok edecektir. Diğer bir yöntem ise hiç kimyasal madde kullanmadan  bir paket karbonat, bir çay bardağı sirke ve kaynar suyu hazırlayın. Daha sonra sirke ve karbonatı karıştırıp tuvalete dökün bir iki dakika sonra kabarcıklar oluşacaktır. On dakika tepkimeye giren sirke ve karbonatın üzerine kaynarsuyu dökün bu şekilde  tuvaletiniz mikroplardan ve kötü kokulardan arınacaktır. Ayrıca kola dökerekte tuvalet ve lavabo taşını beyazlatabilirsiniz.

Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

Klozet temizliği kesinlikle çok önemlidir kirli bırakıldığı anda hastalık barındıran mikropların hızlıca türediği uygun bir ortam haline gelir. Bu durum sağlığınızı tehlikeye atmakla beraber farkında olmadan vücudunuzda bu olaya bağlı olarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. İlk olarak sifon haznesine ayda bir defa bir su bardağı karbonat koyun ve bir gece bekletin. Sabah iki defa sifonu çekin bu işlemle hem sifon hazneniz hemde klozet temizlenmiş olacaktır. Daha sonra yarım çay bardağı sirke, bir yemek kaşığı karbonat ve bir çay bardağı lavanta yağını karıştırın ve klozetinize dökün iki dakika sonra sifonu çekin bu şekilde mikroplar ölecek ve klozetiniz temizlenecektir.

Fayans Arası Temizliği Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak, banyo ve tuvalet fayansları arasındaki derzler zamanla matlaşır, kararır hatta kir tutar. Fayans aralarının temizliğinde onları ilkgünki gibi yapmanın basit bir formülü var. Yarım bardak beyaz sirke, yarım limon suyu ve yarım bardak musluk suyundan oluşan karışımı eski bir diş fırçası ile derzlere uygulayın. Biraz zamanınızı alsada sizin enaz altı ay idare edecek bu derz temizliği yöntemini güvenle uygulayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken derz aralarını gereğinden fazla fırçalamamaya ve üzerinde solisyonu uzun süre bekletmemeye özen gösterin. İş bittikten sonra derz aralarını duru suyla yıkayıp kurulayın.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş


 Hemen Ara