Karbonatla Temizlik Nasıl Yapılır

Ana SayfaHaberlerKarbonatla Temizlik Nasıl Yapılır


Karbonatla Temizlik Nasıl Yapılır


CSS Temizlik - 2019-04-06


Karbonatla temizlik yöntemlerini  sizlere anlatmaya çalışacağız. Karbonatla temizlik hem maliyeti düşük, hem uygulaması kolay, hem de sağlığa zararı olmayan kimyasallar içermektedir. Bununla birlikte karbonatla temizliği wc, banyo, mutfak, oda ve hatta yataklarımızında temizliğini kapsayacak şekilde ev temizliği, ofis temizliği, kısaca tüm yaşam alanlarımızda kullanabiliriz. Bunların başlıcalar:

1 – Tıkanmış lavaboların açılması için bir yemek kaşığı karbonatı lavabo deliğine dökün. Karbonatı mümkün olduğunca lavabo deliklerinden içeriye gitmesini sağlayın. Ardından bir su bardağı kadar beyaz sirkeyi lavabodan dökün. Kabarmaya başladığını göreceksiniz. On dakika kadar bekledikten sonra üzerine bir çaydanlık kaynar su dökün lavobalarınızın açıldığını ve kötü kokularnda gittiğini göreceksiniz.  üzerine bir çaydanlık kaynar su dökün lavobalarınızın açıldığını ve kötü kokularnda gittiğini göreceksiniz.

2 – Çocuklarınızın plastik oyuncaklarının dezenfenktasyonunu sağlamak için onları ölçü olarak bir litre suya bir yemek kaşığı karbonat olacak şekilde hazırladğınız çözeltili suda bir gece bekletin. Bu yöntemin sudan zarar görmeyecek ev eşyalarınızda da kullanabilirsiniz.

3 – Çamaşır makinanızın deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir kaşık karbonat ile çamaşırlarınızın yıkandıktan sonra yumuşatıcı kullanmış gibi yumuşadığını göreceksiniz. Yalnız bu uygulamanın çamaşırlarınızın temizliğine etki etmediğini belirtmek isteriz.

4 – Özellikle evinde evcil hayvan besleyenlerin en büyük sorunu olan hayvan kokuları, bozulmuş yiyecek kokuları, ayakkabı ve ter gibi kötü doğal kokuları izole etmek için bulunduları alana karbonat serpiştirilmesi yeterli olacaktır.

5 – Halı temizliği, yolluk, paspas ve kilimlerinizin kuru temizliğindede karbonatla temizleme oldukça etkilidir. On iki saat önceden karbonat serpiştirip üzerine yaydığınız halı ve kilimlerinizi güçlü bir elektrikli süpürge ile vakumlayarak temizlemeniz halinde özellikle ev akarları, ev maytlarını büyük oranda yok edecektir.

6 – Aynı yöntemi yatak ve baza temizliğinde de kullanabilirsiniz. Birgün önceden  üzerine bolca karbonat serpiştirdiğiniz yatağınızı veya bazanızı iyice vakumlayarak bakteri, mikrop ve akarları temizlemiş olursunuz.

7 -  Kıyafet, koltuk ve kumaşlarımızda oluşan yiyecek bazlı inatçı lekelerin çıkarılmasında da karbonatla temizlik oldukça etkili olmaktadır.

8 – Karbonatla temizliğin yapıldığı bir başka alan ise fırın temizliğidir. Kirlenmiş yanık izleri oluşan  fırın iç çeperleri ile fırın tepsilerinizi krem kıvamında karbonat ve su ile oluşturduğunuz sıvıyla kaplayın. Bunu yumuşak bir bulaşık süngeri veya elinizle yapabilirsiniz. Bu şekilde ince bir katman oluşturarak birgün kurumaya bırakın. Ertesi gün beyaz sirkeyi bir fısfıs şişeye koyun ve tün yüzeylere eşit şekilde sıkın. On dakika kadar köpürerek tepkimeye girmesini bekleyin ve bir bez yada sünger yardımıyla durulayarak silin.

9 – Karbonatı  evinizde başta hamam böceği olmak üzere bit, pire, tahta kurusu gibi haşaereleri yok etmek veya uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz. Bunun için iki farklı şekilde hazırlayacağınız karışımı evin farklı yerlerine yerleştirin. Bunlardan birincisi un ve karbonat karışımıdır diğeri ise şeker ve karbonat karışımıdır.

10 – Tarak ve fırçalarınızın temizliğinde de sıcak su ve karbonat karışımında bir gece bekletilmesi yeterli olacaktır.

11 – Bir gece önceden karbonatı duşa kabin ve küvvetinize bolca serpiştirin ve bekletin. Daha sonra bir sünger yardımıyla ovalayıp duruladığınızda tertemiz olduğunu göreceksiniz.

12 – Davlumbaz ve aspiratör filtreleri temizliği konusunda https://www.ankaratemizliksirketleri.vip/haber-aspirator-filtre-temizligi-2.html sitemizden detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

13 – Son olarak ocaklarınızın temizliğinde de bir kova içerisinde oluşturacağınız beyaz sirke, karbonat, limon tuzu ve sıcak sulu çözeltiye ocaklarınızın kararmış metal parçalarını yerleştirin ve 8 - 10 saat kadar bekletin daha sonra süngerle hafifçe ovalayın ve durulayın.

Ankara Temizlik Şirketleri olarak bu ve buna benzer konularda pratik temizlik bilgileri edinebileceğiniz www.youtube.com sitesindende birçok bilgi edinebilirsiniz.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş


 Hemen Ara